External Co-opted Membership (Non Trustee)

NameCategoryDate of 1st Appointment / ReappointmentPeriod of AppointmentExpiry dateComments
1Rodney MillfordExternal Co-opted member – Finance & Audit Committee16 Nov 16
15 Nov 20
4 years16 Nov 2024Appointment by SGS AT Trustees on 8 December 16 (with effect from 16 Nov 16)

Reappointment by SGS AT Trustees on 14 October 20 (with effect from 15 Nov 20)

2David PotterExternal Co-opted Member Curriculum & Quality Committee16 Oct 20194 years15 Oct 2023Appointed by SGSAT Trustees 16 October 19

Past Members & Trustees

NameCategoryDate of 1st
Appointment /
Reappointment
Period of
Appointment
Expiry dateCeasedComments
Stephen ShepherdTrustee (Co-opted)1 Sept 184 years31 Aug 202010 Jan 20Resigned
Jeannie Cohen-BrandTrustee (Co-opted)1 Sept 174 years31 Aug 217 May 20Resigned
John HuggettTrustee (Member appointed)1 Mar 20204 years29 Feb 202430 Sep 20Resigned
Kate EastTrustee (Co-opted)1 Apr 16
1 Apr 20
4 years
4 years
31 Mar 20
31 Mar 24
6 Nov 20Resigned
Christopher StarkTrustee (Member Appointed)15 May 194 years14 May 2310 Nov 20Resigned
Erica DraiseyTrustee (Member Appointed)1 Mar 204 years29 Feb 2421 Nov 20Resigned
Andrew Morris-WyattTrustee
(Member Appointed)
15 May 194 years14 May 234 Dec 20Resigned